A technológia leírása
A présszeges csomólemezekkel csatolt faszerkezetek csatolása a 19. század végén volt az USA-ban kifejlesztve. Ennek a technológiának a szétterjedése a 20. század második felében történt az új számítási lehetőségekkel kapcsolatban.
A présszeges acél csomólemez egy modern kötőelelmet képez a faszerkezetek csatolásához. Egyenlő szélességű faelemek csatolásához szolgál, mindegyik kötőpont két darab csomólemezt tartalmaz.Ezek a csatolások csak minimális engedékenységet tesznek lehetővé, legkisebbet az összes mechanikus kötőelem közül.
Az ilyen technológia felhasználásával gyártott tetőszerkezetek egyes rácsostartókból kb. egyméteres távolságban vannak összeállítva. Az aránylag vékony rácsostartók felhasználásánál a tetőszerkezet térbeli szilárdítása képezi a szerkezet fontos részét a rácsostartók valamint az egész tetőszerkezet térbeli stabilitása érdekében.
A szerkezet tervezése különleges számítási programok felhasználásával van létrehozva. Ezek a programok lehetővé teszik a fa szilárdságának és a lemezek teherbíróképességének a kihasználását. Ennek köszönhető a 30%-os fa valamint a kb. 25% összköltség megtakarítása a klasszikus szögelt szerkezetekhez mérve.
A rácsostartók cégbeli gyártásának sok előnye van, beleszámítva az előre gyártott elemek széles felhasználását, a felszerelés kihasználását valamint a gyártás magas színvonalú potosságát. A fa rúdelemek számítógéppel vezényelt automatikus szögfűrészen vannak előkészítve. A fa rudak csomólemezekkel történő csatolása különleges hidraulikus présgép felhasználásával zajlik le. Ez a berendezés lehetővé teszi a szeglemezek megfelelő préselését a fába.
A rácsostartók egészben vagy nagyobb szerkezetek esetén néhány részre szétosztva vannak szállítva a szerelés helyére. Az egyszerű szerelésre tekintve jelentősen csökkenik az időigény az építkezési helyen.